Tiny House Nedir Özellikleri Nelerdir?

Tiny House Nedir Özellikleri Nelerdir

Son zamanlarda tiny house yani küçük evler pek çok sayıda kişi tarafından merak edilmekte olup bazı kişiler tarafından da tercih edilmektedir.

Tiny House Nedir?

Tiny House genel olarak 10 metrekareyle 30 metrekare arasında olan tekerlekli ya da sabit olarak tasarlanmakta olan evlere verilen isimdir. Bu tiny house adlı evler yaşam biçimi olarak da kabul edilir. Küçük fakat daha kullanışlı yaşam alanı yaratması ile avantaj sağlar. Küçük ev akımları öncelikle ABD’de küresel ekonomik kriz döneminde insanların konut arayışlarından sonra batı ülkelerinde gelişmeye başlayan sektör haline gelmeye başlamıştır. Alternatif yaşam arayanların tercihi bu akım Türkiye’de son günlerde yaygınlaşmaya başlamıştır. Aynı zamanda ekonomik ve çevreci seçenek olduğu içinde sürdürülebilir yaşam teşvik etmektedir. Fazlalıklardan kurtulup barınma ihtiyaçlarınızı minimalizmden esinlenip tasarlamaya hazır olanlar tiny house tercih edebilir.

Tiny House İçerisinde Hangi Bölümler Bulunur?

Tiny house modelleri içinde genelde yaşam alanı bölümlere ayrılmıştır. Bunlar yatak alanı, banyo, mutfak bölümü, wc ve de oturma bölümü şeklindedir. Bazı tiny house modellerde ekstra veranda da bulunabilir. Bu tam olarak müşteri talepleri doğrultusu ile ortaya çıkan bir durumdur. Tiny house modellerinin özelliği taşınabilir olmasıdır. Böylece römorka takılıp istenilen yere de taşınabilmektedir.

Tiny House Genel Özellikleri

Tiny house evlerin genel özelliklerine ve de kullanım tercihlerine bir bakıldığı zaman tek yere bağlı kalmadan römork üzerinde istenilen konuma götürülebilmesi en başta gelmektedir. Tiny House’u başka mobil yapılardan ayırmakta olan özelliği ise kullanıcılarına her yerde bir ev konforu yaşatmasıdır. Karavan ve ya çadır ile karşılaştırıldığında Tiny House’lar sağlam yapıları ve de donanımlarıyla ön plana çıkmaktadır. Bir Tiny House’da banyo, mutfak evyesi ve ya yatak evinizde kullandığınız ile aynı kalitede ve de ağırlıktadır.

Arzu ederseniz ise küçük eviniz klimalar, bulaşık makinesi, fırın gibi bazı konfor konularını da içinde barındırır. Buna ek olarak tiny house modelleri kişilerin isteğine bağlı olarak genel dekorasyon uyumları ya da büyüklük küçüklük metrekareleri yapılabilir. Tiny house modellerinin seçimine göre de bu küçük evler fiyatlandırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir